Suomen Hovawart ry:n syyskokous

Paikka: Helsingin seudun kennelpiirin toimitila, Taiteentekijäntie 7, Helsinki
Aika: lauantai 18.11.2017 klo 14

 

Esityslista

  1. Kokouksen avaus
  2. Valitaan kokoukselle puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjantarkastajaa ja kaksi ääntenlaskijaa
  3. Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
  4. Hyväksytään kokouksen työjärjestys
  5. Vahvistetaan toimintasuunnitelma
  6. Vahvistetaan jäsenmaksujen suuruus
  7. Vahvistetaan tulo- ja menoarvio
  8. Valitaan yhdistykselle puheenjohtaja
  9. Valitaan hallituksen jäsenet erovuoroisten tilalle (erovuorossa 3 jäsentä)
  10. Valitaan kaksi toiminnantarkastajaa ja heille kaksi varamiestä
  11. FH-mestaruuskoesääntöjen uudistaminen
   Yhdistyksen jäseneltä tullut ehdotus FH-mestaruuskoesäännöiksi:
   Suomen Hovawart ry:n FH-mestaruuskokeeseen valitaan koirakot kuluvan vuoden ja edellisen vuoden FH2- ja IPO-FH -koetulosten perusteella. Paras koulutustunnukseen johtanut tulos huomioidaan. IPO-FH -koulutustunnus jaetaan kahdella, jotta saadaan FH2-koulutustunnuksen kanssa vertailukelpoinen pistemäärä. Mikäli päädytään tasapisteisiin niin valinta kahden tai useamman koirakon välillä suoritetaan seuraavin lisäkarsintaehdoin.
   1. Mikäli koirakolla on 1 tai useampi IPO-FH koulutustunnus, pääsee tämä koirakko mestaruuskokeeseen. Mikäli pisteet ovat edelleen tasan, kokeeseen pääsee koirakko, jolla on enemmän FH2-koulutustunnuksia.
   2. Kuluvalla kaudella tehty koulutustunnus huomioidaan ennen edellisellä kaudella tehtyä koulutustunnusta.
   3. Mikäli vielä tämän jälkeen on kahdella tai useammalla koirakolla tasapisteet, valinta suoritetaan arvalla.
   Mestaruuskoe käydään vain FH2-luokassa. Rajoitus 6 koiraa.
   Mikäli koe ei tule täyteen FH2-koulutustunnuksen omaavista koirakoista, voidaan kokeeseen ottaa myös FH1-koulutustunnuksen omaavia koirakoita tulosten perusteella. Kuluvalla kaudella tehty koulutustunnus huomioidaan ennen edellisellä kaudella tehtyä koulutustunnusta. Mikäli tämän jälkeen on kahdella tai useammalla koirakolla tasapisteet, valinta suoritetaan arvalla.
     
  12. PK-ringin perustaminen
   Yhdistyksen jäseneltä tullut ehdotus PK-ringiksi:
   Ehdotan että hovawarteille perustettaisiin ns. pk-rinki palveluskoiraharrastajille jotka kilpailevat, tai joiden tavoitteena on kilpailla pk-lajeissa. Rinki olisi valtakunnallinen, ja koulutuksia olisi ympäri Suomen. Kouluttajia voisi olla useampia, tai vain yksi jolloin koulutus olisi valmennustyylistä.
   Valintaperusteista voisi päättää Suomen hovawart ry:n hallitus, koiralla tulee ainakin olla edellytykset osallistua pk-kokeisiin (terveys, antidoping, laukausvarmuus jne.). Rinkiin valittaisiin tietty määrä varsinaisia jäseniä joiden lisäksi myös varakoirakoita. Jos varsinainen jäsen ei pääse koulutukseen, paikka myydään varakoirakolle.
   Yhdistyksen pk-vastaava / pk-toimikunta järjestäisi yhdessä kouluttajan / valmentajan kanssa ringin koulutuskerrat. Koulutuksia järjestettäisiin siellä, missä rinkiläisiä on, eli jokainen rinkiin kuuluva harrastaja varaisi koulutuspäivän mahdollisuuksien mukaan omalta treenikentältään. Tai vaihtoehtoisesti koulutukset pidetään kouluttajan/valmentajan valitsemassa paikassa. Koulutuksia olisi vähintään kerran kuukaudessa. Koulutettavien on pystyttävä sitoutumaan sekä koulutusviikonloppuihin, että treenaamiseen. Kuunteluoppilaat olisivat erittäin lämpimästi tervetulleita koulutuspäiviin.
   Koulutuksen pääpaino olisi tottelevaisuuskoulutuksessa sisältäen mahdollisuuksien mukaan (kouluttaja/valmentaja) myös maastolajeja. Ringin tavoitteena on saada innokkaille pk-lajien harrastajille mahdollisuus kokoontua samanhenkisten ihmisten kanssa, ja viedä rotua eteenpäin pk-puolella aina SM-tasolle asti.
      
  13. Vuoden näyttelyhovawartin pistelaskun uudistaminen
   Yhdistyksen jäseneltä tullut ehdotus uudeksi pistelaskusäännöksi:

Vuoden näyttelyhovawart / Yksilökilpailu

Mukaan lasketaan 5 parasta näyttelyä vuoden aikana.

Pisteet

Suomen päänäyttely

 

Muun IHF-maan päänäyttely

MV-, EUV-, PMV-näyttely, Crufts ja kotimaiset KV-näyttelyt

KR- ja Nord-näyttelyt
ja ulkomaiset
KV-näyttelyt

Ryhmänäyttelyt ja muut ulkomaiset näyttelyt

30

ROP

 

BIS1

   

29

VSP

 

BIS2

   

28

   

BIS3

   

27

   

BIS4

   

26

         

25

PU/PN2

       

24

         

23

PU/PN3

 

RYP1/BISVET1

   

22

   

RYP2/BISVET2

BIS1

 

21

PU/PN4

 

RYP3/BISVET3

BIS2

 

20

ROPVET

ROP

RYP4/BISVET4

BIS3

 

19

VSPVET

VSP

 

BIS4

 

18

       

BIS1

17

       

BIS2

16

       

BIS3

15

 

PU/PN2

ROP

RYP1/BISVET1

BIS4

14

   

VSP

RYP2/BISVET2

 

13

 

PU/PN3

 

RYP3/BISVET3

 

12

     

RYP4/BISVET4

RYP1/BISVET1

11

 

PU/PN4

   

RYP2/BISVET2

10

ERI1

ROPVET

PU/PN2

ROP

RYP3/BISVET3

9

 

VSPVET

PU/PN3

VSP

RYP4/BISVET4

 

         

8

ERI2

 

PU/PN4

   

7

     

PU/PN2

ROP

6

ERI3

   

PU/PN3

VSP

5

     

PU/PN4

 

4

ERI4

     

PU/PN2

3

       

PU/PN3

2

       

PU/PN4

1

         

 

Vuoden näyttelykasvattaja

Väh. 20 näyttelykäyntiä, vähintään 5 eri koiraa, vähintään 2:sta eri pentueesta.

 

Pisteet lasketaan SA-prosentin ja kasvattajaryhmäsijoitusten mukaan.

 

SA -% kaikista näyttelykäynneistä, 1% = 1 pst esim 48,6% = 49 pst

 + sijoitukset kasvattajaryhmäkilpailuissa (kaikki sijoitukset lasketaan mukaan)

Pisteet

Suomen päänäyttely

Muun IHF maan päänäyttely

MV-, EUV-, PMV-näyttely, Crufts ja kotimaiset KV-, KR- ja Nord-näyttelyt

Ryhmänäyttelyt ja ulkomaiset näyttelyt

20

BIS1 KASV

     

19

       

18

BIS2 KASV

     

17

       

16

BIS3 KASV

 

BIS1 KASV

 

15

       

14

BIS4 KASV

BIS1 KASV

BIS2 KASV

 

13

       

12

 

BIS2 KASV

BIS3 KASV

 

11

       

10

 

BIS3 KASV

BIS4 KASV

BIS1 KASV

9

       

8

 

BIS4 KASV

 

BIS2 KASV

7

       

6

     

BIS3 KASV

5

       

4

     

BIS4 KASV

3

       

2

       

1

       

 

 1. Muut asiat
 2. Kokouksen päättäminen

Tervetuloa!